Work and Travel Nedir?

Yazdır PDF

Work and Travel nedirWork and Travel (WAT) programı, yaz tatili  boyunca  siz üniversite öğrencilerinin ABD kültürünü ve yaşam tarzını tanımanıza olanak tanıyan, aynı zamanda kendi harçlığınızı kazanabilmelniz amacıyla Amerikan hükümeti tarafından belirli işlerde çalışmanıza izin verilen bir seyahat ve çalışma programıdır. Work and Travel programı sayesinde yaz mevsimi ile Amerika'da ortaya çıkan işgücü açığı karşılanırken, aynı zamanda siz de yeni bir kültürü tanıma, İngilizce bilginizi geliştirme, çalışma hayatına adım atma ve para kazanarak kendi ayaklarınızın üzerinde durabilme imkanı yakalarsınız.

Yaz tatiliniz süresince ABD'de sezonluk işlerde çalışarak para kazanabileceğiniz aynı zamanda da seyahat edebileceğiniz 4 aylık bir kültürel değişim programı olan Work and Travel, Mayıs ayı sonunda başlayıp Ekim ayında sona erer ve  WAT ile ABD'de en uzun 4 aylık bir süre için çalışabilirsiniz. Work and Travel programında J-1 vizesi alırsınız ve J-1 vizesi programınız süresince ABD'de yasal olarak çalışma izni verir. Bunun dışında 4 aylık yasal çalışma sürenize ek olarak, yalnızca seyahat ve tatil amaçlı 30 gün daha ABD'de kalabilirsiniz. Work and Travel programı,  Amerikan kültürünü tanımaya imkan vermesinin yanı sıra, ABD'de bulunulan süre boyunca kendi yaşam masraflarınızı karşılayacak parayı kazanmanıza, İngilizce pratik yapmanıza, Türkiye'ye döndüğünüzde CV'nize yazabileceğiniz iş deneyimi ve referanslar edinmenize ve farklı ülkelerden gelen öğrencilerle arkadaşlık kurarak başka kültürleri tanıma ve yeni deneyimler kazanmanıza imkan tanımaktadır.

Peki Work and Travel programı ne değildir? Work and Travel programı bir eğitim programı değildir; bu program bir tatil programı da değildir. ABD'ye uzmanlık ve tecrübe gerektirmeyen işlerde çalışmak üzere işçi olarak gittiğinizi unutmayın. Elbette gezmeye ve eğlenmeye zaman kalıyor, ancak zamanınızın çoğunu çalışarak geçirmeniz gerektiğini hatırlatırız. Bazı öğrenciler ABD'ye gidince lüks otellerde konaklayacağını, iş şartlarının çok kolay olacağını ve ABD'de sürekli gezip eğleneceğini düşünür, ancak gerçekler düşünüldüğü kadar mükemmel değildir. ABD'yi toz pembe görmemenizi tavsiye eder, gitmeden önce işvereninizle bir anlaşma yapacağınızı hatırlatır ve bunun ciddiyetinin farkında olmanızı önemle tavsiye ederiz.

Şu an bulunduğunuz sayfa:   AnasayfaWORK AND TRAVELWORK AND TRAVEL NEDİR?