WAT Programının Maliyeti Nedir?

Yazdır PDF

Work and Travel (WAT) programının ücreti, çalışacağınız işi kendinizin bulup bulmamasına göre ikiye ayrılır:

1-Full Placement: Danışmanlık şirketiniz tarafından Amerika'da çalışacağınız iş, konaklama, vize işlemleri için danışmanlık hizmeti, job fair (iş fuarları) lerde işveren ile tanışma vb. gibi imkanların sunumduğu pakettir. Ülkemizde full placement paketinin maliyeti genelde 1200$ ile 1500$ arasında değişmektedir. Bu ücrete ABD'de yasal olarak çalışabileceğinizi belgeleyen DS-2019 formu ve sağlık sigortası da dahildir.

2- Self Placement: Eğer Work and Travel'a ilk kez katılmıyorsanız ya da ABD'de tanıdıklarınız varsa ve kendi işinizi, konaklamanızı kendiniz sağlayabiliyorsanız, bu paketi seçebilirsiniz. WAT Self placement paketinin ücreti ortalama 550$ ile 700$ arasında değişmektedir.WAT programinin maliyeti nedir

Bu fiyatlar tercih edilen danışmanlık şirketlerine göre değişiklik göstermektedir. Work and Travel programı, ABD hükümeti tarafından yetkilendirilen sponsor kuruluşlarca organize edildiği için Türkiye’ deki yurtdışı eğitim firmalarına ödediğiniz yüksek veya düşük meblağların Work and Travel programının kalitesi üzerinde doğrudan hiçbir etkisi yoktur. Türkiye’ deki yurtdışı eğitim firmasına ödediğiniz ücretten çoğu zaman sponsor firmanın haberi bile olmamakta, sponsor firmalar her yurtdışı eğitim firmasından Work and Travel katılımcısı başına aynı ücreti almakta, WAT katılımcılarına aynı hizmeti sunmakta ve ödediğiniz ücret ne olursa olsun aldığınız hizmetin kalitesi de değişmemektedir. Yani "pahalı olan kalitelidir" mantığı ile hareket etmemenizi tavsiye ederiz.

Program ücretine ek olarak:

  • Amerikan Konsolosluğu vize başvuru ücreti 140$ (Fortisbank'a yatırılır)

  • Vize randevu ücreti 20$ (PIN numarası için- İş Bankası'na yatırılır)

  • Amerikan Çalışma Bakanlığına ödenen SEVIS ücreti 35$

  • Pasaport masrafları

  • Uçak bileti için 500-850 EURO (ülkenin doğusu ya da batısına gitmeniz, erken rezervasyon vb. gibi sebeplerle fiyat aralığı değişiklik gösterebilir)

  • Çoğu işverenin talep ettiği konaklama için depozito (maddi hasar vermediğiniz sürece iş bitiminde geri alırsınız),

  • Son olarak, ilk maaşınızı alana kadar Amerika'da geçinmenize yetecek miktarda cep harçlığı (500$-750$, önerilen miktardır).

Work and Travel programının öğrenciye toplam maliyeti ortalama 2500 $  ile 3000 $ arasındadır. 

Şu an bulunduğunuz sayfa:   AnasayfaWORK AND TRAVELWAT'IN MALİYETİ NEDİR?