WAT İçin Yanınıza Almanız Gereken Eşyalar

Yazdır PDF

Bir Work and Travel programı katılımcısı olarak ABD'ye giderken yanımda neler götürmem gereklidir sorusuna kesin bir cevap verilemez elbette, ancak size önerebileceğimiz giderken olabildiğince az eşya ile gitmenizdir.  Çünkü,  tekstil ve elektronik eşyaları Amerika’da çok daha ucuza bulabileceğiniz için oradanyken yeterince alış veriş imkanı bulacaksınız. Ayrıca hava yolu şirketleri her yolcuya belli bir kiloya kadar yük taşıma hakkı verir. Bu sebeple, dönüşünüzü de düşünerek eşya götürmenizi tavsiye ederiz. Yanınızda götürecekleriniz yapacağınız iş ile de doğru orantılıdır. Ofis’te çalışacak bir öğrenci ile restoranda çalışacak bir öğrencinin ihtiyaçları ve götürmesi gerekenler şüphesiz birbirinden çok farklı olacaktır.

Aşağıda sayacaklarımızı yanınıza almanızı tavsiye ederiz:

1.  Giysiler

·   Kısa kollu gömlek, T-shirt, şort

·   Gerekli durumlarda giyebileceğiniz en az bir adet resmi kıyafet.

·   Bikini/Mayo

·   Rahat bir ayakkabı

·   Kot ya da keten pantolon

·   1-2 tane sweat-shirt veya hırka. Amerika’nın iç kesimleri akşamları çok soğuk olur.

·   İnce bir ceket

·   Şemsiye ya da yağmurluk

·   Güneş gözlüğü

2.  Kozmetik ürünler (Gittiğiniz ilk günlerde kullanacağınız kadar yanınıza almanızı öneririz, çünkü bu ürünleri Amerika'dayken de tedarik edebilirsiniz.)

·  Mutlaka yanınıza bir deodorant alın ve düzenli olarak kullanın. Çünkü Amerikalılar ter kokusuna karşı fazla hassastır. Kötü kokmanız durumunda sosyal sıkıntı yaşayabilirsiniz.

·   Şampuan, tıraş takımı, sabun, diş fırçası ve diş macunu.

·   Kız öğrenciler için pedler.

·   Eğer sürekli olarak kullanmanız gereken bir ilaç varsa, mutlaka bir doktor tarafından o ilacı almanız gerektiğini gösteren bir belge. Aksi halde, Amerika’ya giriş yaparken gümrük memurları ilaçlarınıza el koyacaktır.

3.  Diğer ürünler

·   Ehliyetiniz. Çünkü, Türk ehliyetiniz Amerika’nın birçok eyaletinde geçerli olacaktır.

·   Kredi Kartı. Üzerinde Visa veya Master yazan bütün kredi kartlarınız Amerika’da da geçerli olacaktır. Fakat bu kartları Normal harcamalarınız için değil de acil durumlar için yanınızda bulundurmanızda fayda var.

·   Havlu ve isteğe bağlı olarak çarşaf.

·   Küçük bir çanta. Önemli belgelerinizi (pasaport vs.) yanınızda taşıyabilmeniz için.

·   Nakit para (küçük banknotlar halinde olmasını ve farklı farklı yerlerde taşımanızı öneririz.)

·   Varsa uluslar-arası kimlikleriniz,

·   Pasaportunuzu kaybetme veya çaldırma ihtimaline karşı, pasaportunuzdaki yazılı sayfalarının ve vize sayfanızın fotokopisi. LÜTFEN fotokopilerle orijinal belgeyi bir arada saklamayın. Birer fotokopisini de Türkiye'de ailenize bırakın.

Şu an bulunduğunuz sayfa:   AnasayfaWAT TEMEL BİLGİLERWAT İÇİN GEREKLİ EŞYALAR