ABD'de Yaşam

Yazdır PDF

ABD Yasam

Bir çoğunuz Amerika Birleşik Devletleri'nin çok uluslu yapısını ve çeşitli kültürlerin bir araya gelmesi ile oluşan bir ülke olduğunu nitelemek için kullanılan "Salad Bowl, Melting Pot, Cultural Mosaic" gibi terimleri duymuşsunuzdur. Çok fazla ulusun bir araya gelerek oluşturduğu, çok büyük bir kıta üzerine yerleşmiş Amerikan halkı konusunda genelleme yapmak çok zordur. Kültürel farklılıklar olsa da ülkenin hemen hemen her yerinde geçerli olan bazı ortak özellikler vardır:

·  Amerika’da zamana çok fazla değerlidir ve zaman Amerikalılar için önemlidir. Sizin de Work and Travel programı boyunca ABD'de  çalıştığınız sürece dakik olmanız beklenir.

·  Amerikalılar özel hayatları hakkında konuşmaktan hoşlanmazlar. Onlar size özel hayatı konusunda söz etmediği sürece siz de bu konuda fazla soru sormamalısınız.

·  Amerikalılar açık sözlü ve hatta gereğinden fazla dürüst davranabilirler. Bu tavırları bizim için kaba olarak düşülse de, bu davranışlar onlar için normal karşılanır.

·  Amerikalılar kendi ülkeleri haricindeki olaylara karşı genelde kayıtsızdırlar. ABD dışında bir ülkenin (Türkiye dahil) varlığından dahi haberi olmayan birçok Amerikalıyla karşılaşmanız mümkündür.

·  Amerikalılarda, Türk aile yapısının aksine, çocuklar anne ve babanın otoritesinde değildir, özgür yetiştirilirler. Bu bize kimi zaman şımarıkça görünse de onlar için çok doğaldır. Bir Amerikan ailesinde anne ile babanın rolleri hemen hemen eşittir.

·  Amerikalılar ortamda sessizlik oluştuğu anda hemen küçük sohbetlerle veya esprilerle ortamın havasını değiştirmek isterler. Sohbetler genellikle hava, spor veya güncel olaylar hakkındadır. Sohbet ederken göz teması kurmaya özen gösterirler, fakat fiziksel temastan pek hoşlanmazlar. Bu yüzden, banka, otobüs vb. sırasında beklerken veya insanlarla konuşurken aranızda belli bir mesafe olmasına özellikle dikkat edin ve insanlara (özellikle çocuklara) çok yakın durmayın.

·  Amerikalılar titizlik ve vücut temizliği konusunda hassastırlar. Günde birçok defa duş aldıkları sıkça görülmektedir.

·  Amerikalılar kendilerini hemen tanıtırlar ve sizin de adınızı bilmek isterler.

·  "Merhaba, günaydın, iyi günler" gibi ifadeleri dilinizden düşürmeyin. Selamlaşırken yalnızca el sıkışın ve sarılıp öpmeye yeltenmeyin.

· Amerika'da hesap ödemeler "Alman usulüdür", herkes kendi hesabını kendisi öder. Bizde olduğu gibi Amerikalılar arasında "ısmarlamak" fikri pek yaygın değildir. Ayrıca restoranlarda ve barlarda %15 ve %20 arasında bahşiş bırakmanız beklenir, bu önemli bir ayrıntıdır.

·  Amerikalılar nazik insanlardır. Sizden de aynı şekilde davranmanızı beklerler. “Afedersiniz, lütfen, üzgünüm, teşekkürler” gibi kelimeleri sıkça kullanın.

·  Türkçe isminizin telaffuzunda zorluk çekebilecekleri için, ABD'ye gittiğinizde adınızı kısaltmak isteyebilirler. Bu durum kendi aralarında da çok yaygındır ve kendi isimleri yerine çoğunlukla lakap kullanırlar.

·  Pasaportunuzun fotokopisini kimlik olarak yanınızda taşımanız gerekmektedir, çünkü Amerika'da gittiğiniz hemen hemen her yerde kimliğinizi sorarlar.

·  Artık ülkemizde de çok yaygın olan fast-food restoranlarla çok sık karşılaşabilirsiniz. Ancak Türkiye'dekinden farklı olarak fast-food restoranlar belli bir saatte kapandıktan sonra arabaya servis kısmı 24 saat açık kalır. Ancak kulağa komik de gelse arabanız yoksa size servis yapmazlar.

·  Amerika’da toplu taşımacılık çok fazla gelişmemiştir. Araba satın almak ve benzin fiyatlarının ucuz olmasının yanısıra ehliyet alma yaşı da 16 olduğundan dolayı pek çok Amerikalı özel otomobilini kullanır. 

Şu an bulunduğunuz sayfa:   AnasayfaWAT TEMEL BİLGİLERABD'DE YAŞAM