ABD'de Seyahat

Yazdır PDF

Work & Travel programı hakkında hep "Work" kısmından bahsettik. Biraz da bu programın en güzel yanı olan ABD Seyahat"Travel", yani seyahat, kısmına değinelim. İş bitim tarihinden itibaren yasal olarak 26 gün daha seyahat etme hakkınız vardır. Bu sebeple, Amerika’ya vardığınız andan itibaren (hatta varmadan önce) yakın eyaletler ve görülmesi gereken yerler hakkında araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Çok gecikmeden sezon sonundaki gezi planınızı yapın ve bu konuda hazırlıklara başlayın. Önceden hazırlıklı olmazsanız ve işleri son dakikaya bırakırsanız, birçok şey planladığınız gibi gitmeyebilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Gezi planlarınızı şu adımları takip ederek yapmanızı öneririz:

  • İlk önce, gezinizin ne kadar süreceğine karar verin.

  • Sonra, gitmek istediğiniz yerleri belirleyin.

  • Sonraki aşamada seçmiş olduğunuz yerlere hangi vasıtayla gideceğinize karar verin (araba, uçak, tren)

  • Araç konusunda gerekli rezervasyonlarınızı yaptırın

  • Gideceğiniz yerlerde konaklama şekline karar verin ve gereken rezervasyonları yaptırın

  • Tatile çıkmadan birkaç gün önce rezervasyonlarınızı kontrol ederek onaylatın.

Not: Erken rezervasyonlarda çok ciddi fiyat indirimleri söz konusu olmaktadır.

Amerika'da Arabayla Seyahat

Amerika’da bir çok eyalette otostop çekmek yasak ve tehlikelidir. Bu sebeple tercihiniz arabayla seyahatten yana ise ya kiralayacak ya da satın alacaksınız. Amerika’da araba satın almak sandığınızdan çok daha fazla kolay olacaktır çünkü fiyatlar (özellikle ikinci el arabalar) ülkemizdekine kıyasla çok uygundur. Çok rahatça 2-3 arkadaş bir araya gelerek bir araba satın alabilirsiniz. Arabayı satmanız da alımı kadar kolay olacaktır.

Eğer araba satın almak istemiyorsanız, kiralamayı tercih edebilirsiniz. Kiralama ücretleri eyaletten eyalete, şirketten şirkete değişmekle birlikte, genellikle çok ucuzdur.

Önemli Not: Bazı eyaletlerde kullanacağınız araba için sigorta yaptırma zorunluluğu olabilir.

Amerika'da Uçakla Seyahat

Amerika’da havacılık son derece gelişmiş olduğundan, uçakla yolculuk en kolay seyahat yöntemlerinden biridir. Hemen hemen tüm şehirlerde hava alanı vardır ve bilet fiyatları da uygundur. Zamandan tasarruf ettirmesi ve konforu sayesinde de en çok rağbet gören yolculuk şeklidir. Ülkenin doğusu ile batısı arasındaki uzaklık sebebiyle de uçakla seyahati tercih edebilirsiniz. J-1 vizenizle Alaska ve Hawaii de dahil Amerika'nın her eyaletine uçakla seyahat edebilirsiniz.

Amerika'da Trenle Seyahat

Trenle seyahat diğerlerine göre daha ekonomiktir fakat çok zaman almaktadır ve yorucudur. Bu sebeple çok yaygın olarak kullanılmamaktadır.

Amerika'da Otobüsle Seyahat

Otobüsle seyahat edecekseniz, kısa mesafelerde kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü Amerika'da otobüsle yolculuk ekonomik olmasına karşın, otobüsler çok eskidir.

Amerika Dışına Seyahat

J-1 vizesi ile Amerika dışına seyahat ederseniz, bir daha aynı vize ile Amerika’ya giriş yapamazsınız. Yakınlığı dolayısıyla Kanada ve Meksika’yı ziyaret etmek istiyorsanız, Türkiye’ye dönüşünüzü ya bu ülkelerden yapacak şekilde kendinizi ayarlamanız gerekmektedir, ya da gezdiğiniz ülkeden Amerika aktarmalı olarak uçabilirsiniz. Amerika aktarmalı uçuşlarda dış hatlar terminalinin dışına çıkamayacağınızı unutmayın. Bu uygulamaya TROV (Transit without Visa) denmektedir.

Şu an bulunduğunuz sayfa:   AnasayfaWAT TEMEL BİLGİLERABD'DE SEYAHAT