ABD'de Çalışma Hayatı

Yazdır PDF

Sorumluluk sahibi olunABD Calisma Hayati

İşvereniniz sizi şirketine kabul ettiği zaman sizden bazı beklentileri vardır. Work and Travel katılımcısı olarak bir işi kabul ettiğinizde bir sözleşme imzaladığınızı unutmayın. İşi beğenmeyerek sorun çıkartırsanız işvereninizi de zor durumda bırakacağınızı ve iş yerinde işlerin aksayacağını unutmayın. Sorumluluklarınızın farkında olun.

Sözleşmenize sadık kalın

Henüz Türkiye'deyken işveren ile imzaladığınız sözleşmede Amerika’ya ne zaman gideceğiniz ve ne zaman döneceğiniz bellidir. İş vereninizle ne kadar süreliğine anlaştıysanız, o kadar süre kalın. Unutmayın ki sizin sözünüzde durmamanız ve işten erken ayrılmanız, iş verenin bir sonraki sene WAT programına katılmamasına ya da Türkiye'den gidecek sonraki katılımcılara güvensizlik duymasına neden olabilir.

İşinizi severek yaptığınızı hissettirin

İşinizi severek yapmaya gayret edin. Work and Travel programında bazı işler gerçekten yorucu, yıpratıcı veya sinir bozucu olabilir. Fakat bu işi geçici bir süre için yaptığınızı ve ABD'de bulunduğunuz sürenin geçici olduğunu unutmayın.

İş arkadaşlarınızla koordine çalışın

Amerikalılar “birlikten kuvvet doğar” ilkesini benimsemiş durumdadırlar. İşyerindeki tüm çalışanları bir takım olarak görürler. Siz de bu takımın bir parçası olacağınız için üstünüze düşen görevleri eksiksiz yerine getirin. Yaptığınız iş önemsiz gibi görünse de yapılan her iş eşit derecede öneme sahiptir. Örneğin, bir restoranda bulaşıkçı olarak çalışıyor olabilirsiniz. Fakat unutmayın ki gelen müşteriler sizin yıkadığınız tabaklardan yemeklerini yerler. Siz tabakları düzgün yıkamazsanız aşçıların ya da garsonların işlerini ne kadar iyi yaptığının hiçbir önemi kalmayacaktır.

İngilizce Konuşun

Amerika'da bulunduğunuz süre boyunca Türkçe konuşamayan ve konuşulanları anlamayan insanlarla birlikteyken, ve işyerinde Türk arkadaşlarınızla daima İngilizce konuşun. Kendi aranızda Türkçe konuşmanızın dilinizi anlamayan insanlara karşı kabalık olacağını asla unutmayın. Ayrıca arkadaşlarınızla Türkçe konuştuğunuz sürece İngilizce’nizin fazla gelişmeyeceğini de hatırlatırız.

Giyiminize özen gösterin

Kılık kıyafetinize önem verin. İşe giderken giydiğiniz kıyafetler her zaman temiz ve bakımlı olsun.

Saygılı Olun

Üstlerinize ve çalışma arkadaşlarınıza karşı daima saygı gösterin.

Pozitif olun

İş arkadaşlarınıza, tanımasanız dahi selam verin veya gülümseyin. Amerikalılar bu tarz alışkanlıklara özen gösterirler.

Dakik olun

İşinize zamanında gidin ve size verilen izin sürelerini suistimal etmeyin.

İş yerinde sorunlarla karşılaşırsanız:

İşyerinden kaynaklanan bir sorununuz olduğunda öncelikle üstleriniz ve işvereninizle konuşun. Eğer yaşadığınız sorun işvereniniz ile ilgili ise danışmanınızla veya sponsor şirketinizle irtibata geçmenizi öneririz.

FAZLA MESAİ (Over Time):

Bazen çalıştığınız iş yerinde iş fazlası/işçi açığı oluşur. Böyle zamanlarda işvereniniz fazla mesai yapmanızı önerebilir. Böyle bir durumda işvereniniz de onaylarsa fazla mesai yaptığınız her saat için normal saatlik maaşınızın 1.5 katını alırsınız. Bir çok eyalette haftalık 48 saatten sonrası fazla mesaiye girer. Eğer fazla kazanmak istiyorsanız bu teklifi işvereninizden beklemek yerine, kendiniz sormalısınız. Çünkü genellikle herkes fazla mesai yapmak isteyecektir ve o saatler çabuk dolacaktır. Bu yüzden daha fazla çalışmaya hevesli olduğunuzu patronunuza hissettirmelisiniz.

Şu an bulunduğunuz sayfa:   Anasayfa