WAT İçin Önemli Tavsiyeler ve Bilgiler

Yazdır PDF

Work and Travel Programı kolay bir program değildir. ABD'ye çalışmaya gidiyorsunuz ve iş koşulları her WAT icin onemli tavsiyeler ve bilgilerzaman arzu ettiğiniz gibi olmayabilir. Bu nedenle çalışmayı seven, zorluklara katlanabilen, stres altında dahi çalışabilen, kendine güvenen, olgun bir karaktere sahip olmanız gerekmektedir.

WAT Programına katılan öğrencilerin büyük çoğunluğu ilk haftalarda kültür şoku yaşamaktadırlar. Bu durum genelde Amerikan kültürüne, yemeklerine, yaşanılan şehre, konaklanan tesise veya çalışılan iş yerine verilen tepki olarak kendini göstermektedir. ABD'ye gitmeden önce hazırlıklı da olsanız, bu duruma genellikle ortaya çıkmaktadır. Aşırı isteksizlik, huzursuzluk, sürekli ağlama isteği vb. gibi duygular içerisine girerseniz biraz sabırlı olmanızı, ve sağduyulu davranmanızı öneririz. Sonuçta bu süreç geçicidir ve insan her zaman, her şarta uyum sağlayabilen bir varlıktır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, problemleriniz hakkında konuşmaktan ve işverenlerinizden yardım istemekten çekinmeyin. Sanıldığının aksine çoğu Amerikalı gayet sıcakkanlı ve yardımseverdir.

Konaklama konusunda sıklıkla problem çıkmaktadır. Öğrenciler genellikle lüks yerlerde konaklayacaklarını düşünerek ABD'ye giderler ama çoğu zaman konaklama yerleri olarak yurtlar, hosteller, ucuz oteller ve şirketin kendi olanakları doğrultusunda bir yerler ayarladığını görünce hayal kırıklığına uğrarlar. Odalar genellikle 2-3, bazen de daha fazla öğrenci tarafından paylaşılmaktadır. Bu durum sıkıntı yaratabilir. Eğer tanımadığınız insanlarla kalıyorsanız ve kaldığınız yerin güvenliğinden şüphe duyuyorsanız, değerli eşyalarınızı ve belgelerinizi sürekli yanınızda taşımanızı öneririz. İşverenin size sağladığı yerde kalmak zorunda olmadığınızı hatırlatır, 2-3 arkadaş bir araya gelerek bir ev tutmanızın da mümkün olduğunu bilmenizi isteriz.

Amerikalılar iş konusunda son derece disiplinli ve ciddidirler. İş dışında patronunuzla veya üstünüzle çok samimi olabilirsiniz, mesela barlara gidiyor ve birlikte geziyor olabilirsiniz. Ancak bu samimiyet iş yerinde değişir. "Patronla kanka olduk, ben artık rahatım, bana bir şey demez" diye sakın düşünmeyin. Her zaman disiplinli ve özverili çalışın.

Mutlu olabileceğiniz bir yer seçin. Her insan kendisini bilir, herkesin tercihleri farklıdır. Eğer doğayı çok seviyorsanız, ABD'deki kırsal bölgelerdeki işleri tercih edin. Eğer büyük şehirde yaşamak istiyorsanız, yine buna uygun işler seçin. Bazen yapmak istediğiniz iş, gitmek istemediğiniz bir bölgede olabilir. Bu durumda değerlerinizi ve isteklerinizi iyice tartın, ve sonradan mutsuz olma ihtimallerinizi ortadan kaldırın.

Şu an bulunduğunuz sayfa:   Anasayfa