Work and Travel'a Nasıl Başvurulur?

Yazdır PDF

Work and Travel programına katılmaya karar vererek macera ve heyecan dolu bir yaz tatiline, yeni arkadaşlıklara ve yeni kültürlerle tanışmaya Work and Travel nasıi basvurulurilk adımı atmış oluyorsunuz. Yapmanız gereken işlemler için detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz. İşlemlerinizin daha sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yürütülebilmesi için aşağıdaki prosedüre uymaya çalışın ve aklınıza takılan her aşamada eğitim danışmanlarınız ile irtibata geçmekten lütfen çekinmeyin.

Ön Kayıt:

1- Danışmanlık şirketinizden aldığınız ön kayıt formunu (çoğu şirket online olarak da işlemlere başlayabilir) doldurarak sözleşmenizin bir kopyasını kendinize alın ve ön kayıt ücretinizi şirketinize ulaştırın. WAT sözleşmesi önemlidir çünkü Work and Travel programına hangi firma ile katıldığınızın bir kanıtıdır. WAT programına katılan ve ABD’ de sorunlarla karşılaşan bazı öğrenciler, Amerika'ya hangi firmanın danışmanlığında gittiklerini bile ispatlayamamaktadır.  WAT sözleşmeniz varsa ABD’ de yaşanması olası sorunlar karşısında muhatabınızın kim olduğunu bilirsiniz. Eğer bir sözleşmeniz yoksa Türkiye’ deki danışmanlık şirketi rahatlıkla sorumluluktan kaçabilir. Ayrıca bir WAT sözleşmeniz varsa programa katıldıktan sonra sürpriz ödemelerle karşılaşmazsınız.


2- Eğitim danışmanınızdan WAT programına başlangıç paketini ve J-1 vizesine eksiksiz bir başvuru yapabilmeniz için özel olarak hazırlanmış vize için gerekli evrakların listesini talep edin. ABD vizesi için gerekli belgeler, vize başvuru formu (DS-160), vize mülakatı sırasında çıkabilecek sorular,  ve bu mülakatta nasıl davranmanız gerektiğine dair bilgiler vize başvuru paketinin temel içeriğini oluşturmaktadır.


3- İşinize karar verin;


WAT Full Placement :
İşe yerleştirme, Sağlık sigortası, ABD'de yasal olarak çalışabileceğinizi belgeleyen DS-2019 formu,  konaklama, ve danışmanlık ücretinin de dahil olduğu pakettir. ABD'deki sponsor firmaların sunduğu iş seçeneklerinden kendinize ve hedeflerinize uygun bir iş seçin.

WAT Self Placement : Daha önce WAT programına katılıp tekrar aynı işe gidebilmek için işvereniniz ile görüştüyseniz, internetten, iş fuarlarından veya kendi olanaklarınızla işinizi bulabiliyorsanız, J-1 vizesi için gerekli olan DS-2019 formunun hazırlanması ve danışmanlık hizmetlerini içeren bu paketi tercih edebilirsiniz.

Kesin Kayıt:

Bu aşamada J-1 vizesine başvurabilmeniz için gerekli olan DS-2019 formunun hazırlanması ve ABD'deki sponsorunuzdan getirtmek için gereken işlemler yapılır.

1- Pasaportunuzun yazılı sayfalarının fotokopisini eğitim danışmanınıza ulaştırın. Henüz pasaport çıkartmadıysanız
burayı tıklayın.

2- İngilizce olarak hazırlanmış özgeçmişinizi üç aydan eski olmayan vesikalık fotoğrafınız (5x5 boyutlarında) ile birlikte eğitim danışmanınıza ulaştırın. Daha önce CV hazırlamadıysanız ya da İngilizce bir CVniz yoksa, eğitim danışmanınızdan yardım isteyin.

3- Work and Travel Program ücretinin kalan kısmını, vize randevu ücretini (140 USD), pin numarası için üzreti (20 USD) ve SEVIS ücretini (35 USD) yatırın.

Şu an bulunduğunuz sayfa:   Anasayfa